reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Dělat (si) radost - Doba je konzumní, jsme i my? Co nám vlastně dělá radost?

 

Seriál na Studenta.cz

Rok Evropy očima studentů

Rok Evropy očima studentů

Česko vstoupilo před 10 lety do EU, konaly se volby do Europarlamentu... Sledujte po celý rok ve Studentě a na Studenta.cz seriál o všem, co vás okolo Unie zajímá.

Všechny díly seriálu zde

Vaření kafe na stáži je mýtus. Důkazem je projekt Stážujeme

05.10.2014 / Společnost

Ročně vyrazí do zahraničí sbírat zkušenosti tisíce studentů středních, vyšších odborných a vysokých škol. Loni mezi nimi byl i Petr Sejkora, který strávil dva intenzivní týdny v londýnském Harrow. Vítěz 1. kola projektu Stážujeme.cz se s námi podělil o své zážitky. Stáž mu zejména pomohla se otrkat, a to nejenom jazykově, ale i pracovně.

Nadějný student děčínské Evropské obchodní akademie se do metropole nad Temží vydal společně s dalšími 20 spolužáky. Strávit několik dní v londýnské firmě jim umožnila škola v rámci předmětu evropská integrace.
Stáž byla pro Petra přínosná zejména z hlediska vylepšení angličtiny. „Rozhodně jsem začal rychleji a obratněji reagovat na otázky. Velký přínos vidím v tom, že jsem svou angličtinu obohatil o běžné hovorové fráze, které se bez komunikace s rodilými mluvčími nenaučíte. Už nemusím přemýšlet, jak některé české věty složitě překládat slovo od slova do angličtiny,“ říká. Vylepšení svých dovedností ale máte ve vlastních rukou. „Angličani sami od sebe příliš komunikativní nejsou. Pokud máte ale dostatek odvahy a ukážete jim, že se nebojíte, ochotně s vámi budou konverzovat. A to je pak k nezaplacení,“ dodává.

Mnoho studentů od zahraniční stáže odradí mýtus „vařičů kafe“. Mají strach, že se ve firmě nedostanou k pořádné práci a budou jenom tiše sedět v koutku. Petrovy zkušenosti ale hovoří o něčem jiném. „Byli jsme klasicky zařazeni do pracovního procesu. Dostal jsem se od přebírání a třídění faktur přes přijímání objednávek od zákazníků přímo v obchodě až k následnému tvoření objednávek. Teprve finální prodej už zařídili mí nadřízení,“ popisuje svou pracovní zkušenost.
A co by Petr vzkázal těm, kteří se stále ještě nerozhoupali? „Neváhejte, a určitě jeďte. V žádné škole se nedají naučit vědomosti plynoucí ze zkušeností, které mi dala stáž. To se musí zažít. Praxe je to, co na většině škol chybí. Nyní se nacházím v maturitním ročníku, ale jakmile by se mi tato šance naskytla znovu, třeba na vysoké škole, určitě bych jí využil.“

Na stránkách projektu Stážujeme.cz už nyní probíhá druhé kolo soutěže o nejlepší zážitek ze zahraničního pracovního pobytu. Nyní do něj můžete zasáhnout i vy prostřednictvím on-line hlasování. Soutěž vyvrcholí finálním kolem, ve kterém odborná porota vybere autora nejlepšího příspěvku. Ten se může těšit na výhru v podobě víkendového pobytu v Evropě dle vlastního výběru.

Co chystá EU v říjnu

Všechny akce Evropského domu najdete na www.evropskydum.cz. Vstup na projekce je zdarma!

1. října 18:00, Praha, Evropský dům
Vernisáž výstavy Evropa!!? Fragmenty českého přemýšlení o Evropě 1918–1989
(výstava potrvá do konce října)

9. října 10:00, Ostrava, Kavárna U6
Café Evropa: Diskuse 10 let v EU. No a co?

10. října 10:00, Brno, FSS MUNI
Simulace jednání Rady EU a EP pro studenty

15. října 19:00, Praha, Evropský dům
Italský film Já a Ty / Io e te

22. října 10:00, Liberec, Krajská vědecká knihovna
Café Evropa: Diskuse na téma studuj a pracuj v EU

Text: Lucie Jebavá

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama